середа, 9 серпня 2017 р.

Тема. «Пісня про Роланда»— французький героїчний епос. Історична правда (похід Карла Великого 778 р. за Піренеї) та вигадка в поемі. Боротьба проти іноземців та іновірців за батьківщину — провідна тема поеми. 8 клас

 Мета:
навчальна: поглибити знання учнів про епос та героїчний епос; визначати особливості «Пісні про Роланда» як французького середньовічного героїчного епосу; розрізняти історичну правду (похід Карла Великого 778 р. за Піренеї) та вигадку в поемі;
розвивальна: розвивати навички  дослідницької роботи з текстом твору, довідковою літературою, Інтернет-джерелами, комунікативно – мовленнєвих навичок, навички роботи в групі;
виховна: виховувати у восьмикласників повагу до культурних цінностей народів.
 Очікувані  результати. Після уроку учні зможуть:
ü визначати відмінні риси героїчного епосу, тему поеми «Пісня про Роланда»;
ü розрізняти художню вигадку та історичну правду у творі;
ü усно висловлювати особисте ставлення до проблем, що піднімаються  в творі, аргументуючи свою точку прикладами і цитатами з тексту.
 Тип  уроку: урок вивчення нового знань.
 Форма  уроку: урок-дослідження.
 Теоретико – літературні поняття: героїчний епос; історична правда та вигадка.
 Наочні засоби навчання: тексти «Пісні про Роланда», презентація «Французький героїчний епос», картки для групової роботи, картки з таблицями, мультимедійний супровід – 16 слайдів.
 Випереджальне завдання:  ознайомитися зі  змістом «Пісні про Роланда».
 Використана література:
1.       Зарубіжна література. Книжка для вчителя: календарне планування та розробки уроків.  Клас 12 – річної школи/ І.В. Юсипович, К.Н. Баліна, О.В. Каєнко та ін.. – К.: Грамота, 2008. – 448 с.
2.       Ніколенко О.М. Зарубіжна література. 8 клас: Підручн. для загальноосвіт. навч. закл. /О.М. Ніколенко , І.Л. Столій. – Х.: АН ГРО ПЛЮС, 2008. – 336 с.
3.       Ніколенко О.М. Вивчення зарубіжної літератури. 9 клас. Частина 1. – Харків: Веста: Видавництво „Ранок”, 2003. – 208 с.
4.       Пісня про Роланда: Давньофранцузький епос/ Пер. В. і Н. Пащенків. – К.: Либідь, 2003. – 192 с.
Структура уроку
       I.            Організація класу.
    II.            Актуалізація пізнавальної діяльності.
Методи та прийоми: поетична хвилинка, бесіда.
 III.            Мотивація навчальної діяльності.
IV.            Оголошення теми й мети уроку. Запис у зошити.
   V.            Робота над темою уроку.
Методи та прийоми:робота у парах, складання інформаційного грона,евристична бесіда, робота у групах,представлення презентації, робота з таблицею,
VI.            Закріплення знань та умінь учнів.
          Методи та прийоми:експрес – опитування.
VII.            Підсумок уроку.
VIII.            Домашнє завдання.
                                                                 «Пісня про Роланда» – один з найкращих  творів народної поезії... пам’ятка середньовічного епосу...                                                                                                                                                         С. Бобров, автор  вільного переказу «Пісні про Роланда»»
                                               Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація пізнавальної діяльності.
*   Поетична хвилинка.
Вчитель.
У дуже давні славні дні
Складалися дзвінкі пісні
Про мудрих добрих королів,
Про їх підступних ворогів,
Про лицарів, що рвуться в бій,
 Аби звершити подвиг свій,
І про принцес, яким любов
Хвилює серце й юну кров.
                                  ("Трістан та Ізольда").
*                Бесіда.
*                Чи хотілося б вам потрапити у ті славні дні, про які йдеться у вірші із середньовічного куртуазного роману «Трістан і Ізольда»?
*                Коли б ви мали таку нагоду, то чи такою іде­альною була б минувшина? Щоб відповісти на це за­питання, пригадайте вивчене на уроках історії.
*                Як ви гадаєте, чи легко було в минулому стати героєм?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель.
 Історична тема – вічна в літературі. Ми з вами вже знаємо, що література Середньовіччя відзначається жанровим різноманіттям. Актуальним у ті далекі часи був героїчний епос. У ньому утверджена ідея національної єдності та захисту рідної землі від зовнішніх ворогів, відтворена мораль народу і суспільства. Найвідоміші твори середньовічного героїчного епосу – це:

 Знайомство з таблицею.(Слайд №2)
Твори середньовічного героїчного епосу
Назва твору
Час створення
Дата першої публікації
Країна
„Пісня про Роланда”
бл. 1100
1837
Франція
„Пісня про мого Сіда”
бл. 1140
1779
Іспанія
„Пісня про Нібелунгів”
бл. 1200
1757
Німеччина
„Слово о полку Ігоревім”
1185 – 1187
1880
Київська Русь
Отже,  бачимо, що епоси створювалися одночасно в різних країнах Європи. Ми з вами зупинимося у середньовічній Франції, де також живуть герої середньовічного епосу.  (звернення до епіграфа (слайд №3) А познайомимося ми з ними завдяки «Пісні про Роланда» --  одному з найкращих творів   народної поезії... пам’ятки середньовічного епосу... (С. Бобров)
  ІV. Оголошення і запис теми уроку. (слайд №4)
V. Робота над темою уроку.                                                                                                                               
1.Теоритична сторінка.
Самостійна робота зі статтею (слайд №5).
Прочитати статтю і створити ( робота у парах) інформаційне гроно «Риси середньовічного епосу». (слайд №6)
    Термін «епос» означав «слово про подвиг». Класичний героїчний епос («Пісня про Нібелунгів», «Пісня про Роланда», «Пісня про мого Сіда», «Слово о полку Ігоревім») відбиває народну точку зору на важливі для національної історії події, що відбуваються в «епічну» добу. Вони  наближені до історичної достовірності,  на перший план виходить розробка суспільно-значущих тем (патріотизм, вірність королю, засудження феодального розбрату), а героями стають лицарі. Образ героя може бути по­в'язаний із історичною реальністю або обмежується вигадкою. Творці героїчного епосу хоча і спираються на історичні імена, факти, описи реально існуючих міст, не прагнуть передати до­стовірно матеріал. Реальні історичні особи постають у поемі поряд з вигадани­ми героями, а сама вона є відображенням жорстоких звичаїв тієї епохи. Героїчний епос зберігав у пам'яті народу його історію, а вчин­ки героїв слугували середньовічній людині зразком для пове­дінки.


Вчитель (висновок). (слайд №7) Середньовічний героїчний епос – це фольклорні твори різних народів, які було створено в добу Середньовіччя. Вони відображають у легендаризованій формі події загальнонаціонального значення, релігійну боротьбу, битви проти чужоземних загарбників тощо.
2. Комунікативна сторінка.
*           Евристична бесіда.
*    Яке враження справила на вас «Пісня про Роланда» ?
*    За якими характеристиками ми можемо віднес­ти цей твір до героїчного епосу?
(Тема — зображення героїчних подій, боротьби про іноземців та іновірців за батьківщину та християнську віру. Ідея — прославляння вірності батьківщині, героїзму та патріотизму. Головна дійо­ва особа — герой, в якому втілено уявлення народу про ідеального народного захисника. Використання історич­них подій, імен відомих осіб).
*    Кого з персонажів поеми ви можете внести до списку справжніх героїв?
*           Робота в групах. (слайд №8)
Завдання: ознайомтесь із думкою французького вче­ного Гастона Паріса, дайте відповідь на запитання.
«Пісня про Роланда» є першим воістину національним ше­девром французького мистецтва. Вона височить... серед па­м'яток нашої літератури подібно до високої й могутньої арки, можливо, трохи й вузької, але грандіозної, під якою ми не мо­жемо пройти без здивування, пошани й гордості».
I група:      Що в «Пісні про Роланда»  викликало у вас здивування?
II група:     Що в «Пісні про Роланда»  викликало у вас пошану?
III група:   Що в  «Пісні про Роланда» викликало у вас гордість?
3. Історико-літературознавча  сторінка.
*    Учнівська презентація «Французький героїчний епос» ( 15 слайдів)
Франція — справжній заповідник пам'яток історії і культури різних епох і циві­лізацій. У записах французький героїчний епос найкраще зберігся у вигляді поем (їх близько 100).  
  І творцями, і виконавцями таких творів були жонглери – мандрівні поети-співаки та актори з народу.
    Пісні проголошувалися речитативом у супроводі схожого на арфу музичного інструмента. Блукаючи Францією, жонглери зупинялися у замках феодалів, у монастирях, у домівках простолюду. Саме їхні твори стали основою народного епосу. До XII ст. жонглери були неосвічені, заучували тексти напа­м'ять, тож кожний їхній твір сприймався як колективний про­дукт творчості кількох поколінь співаків чи оповідачів. Тому пи­тання про особу автора та його індивідуальний стиль не виникало. Головними темами французького національного епосу були: захист батьківщини від зовнішніх ворогів — маврів (са­рацинів), норманів, саксів; вірна служба королю, охорона його прав і усунення зрадників; криваві феодальні міжусобиці.
Перші дві теми завжди були пов'язані з образом доброго й мудрого короля. У переважній більшості поем ним був Карл. Великий ( 768 — 814), який здобув багато перемог. В основно­му монарх поставав в ідеалізованому вигляді, завжди спра­ведливим, непереможним у битві, добрим. Грізним і суворим був лише для зрадників і ворогів. Бог допомагав йому в усіх його справах.
Подвиги лицаря Роланда оспівувалися у багатьох епічних творах.
Найвідомішою є «Пісня про Роланда». Імені автора поеми історія не зберегла. Твір закінчується рядком: «Поемі кінець. Турольд стомився». Дослідники відшукали кількох освічених монахів на ім’я Турольдус, проте невідомо, чи був котрийсь із них творцем чи тільки переписувачем поеми.
Текст «Пісні про Роланда» складається з 290 строф – тирад (тирада – строфа, що складається із невизначеної кількості десятискладових рядків). Тиради пронумеровані. Кожна має від 12 до 35 рядків. У кінці більшості тирад стоїть слово „Аой” – приспів чи, може, умовне позначення якоїсь відомої у ХІІ ст. мелодії.

Широкому загалові найвидатніша пам’ятка французького героїчного епосу стала відомою після надрукування 1837 року так званого Оксфордського рукопису. Під такою назвою текст поеми увійшов в історію через те, що автор-колекціонер заповів його бібліотеці Оксфордського університету.
*    Пошуково-дослідницька робота.
Вчитель. Чудове знання змісту поеми дає нам можливість дослідити, як у «Пісні про Роланда» використовується історичне тло, історичні події. Слід зазначити, що найкращим перекладом «Пісні про Роланда» українською мовою є переклад Василя Щурата, надрукований у 1894 році (перша редакція) та у 1918 році (друга редакція) під назвою «Пісня про Роланда». Старофранцузький епос у перекладі, з передмовою і поясненнями Василя Щурата». Переспів цього твору зробив  М. Терещенко.
Завдання: ознайомтесь з виступом учня «Історична основа «Пісні про Роланда», порівняйте їх з фактами, викладеними у творі, і заповніть таблицю
(таблиця у кожного учня на парті).
*    Виступ учня-історика. (слайд № 9-10)
У 778 році король Франції Карл Великий, котрий мав певні економічні інтереси у північно-східній Іспанії, втрутився у внутрішні справи іспанських маврів. Карла покликав на допомогу Ібн-аль-Арабі, мусульманський правитель на півночі країни,  котрий прагнув створити в Іспанії самостійну мусульманську державу. Карл вирушив у похід до Іспанії. Частина його армії заволоділа Хероною (Каталонія), а друга часина, якою він керував особисто, пройшла Піренеї та підкорила Пампелуну (Наварра). Згодом обидві частини армії з’єдналися біля Сарагоси і кілька місяців тримали її в облозі.


Звістка про повстання саксів відволікла короля, і він вирушив назад. 15 серпня 778 року у Ронсевальській ущелині на франків напали корінні мешканці гір баски (що були, до речі, християнами) та у помсту за зруйнування Пампелуни знищили ар’єргард війська (загін, що прикривав відхід). Серед багатьох інших у цьому бою, за свідченням біографа Карла Ейнхарда, загинули Егіхард, Ансельм і Хруотланд, маркграф Бретані – королівські лицарі.

*    Робота з таблицею. (слайд №11-13)
Об’єкти порівняння
Історичні факти
Художній вимисел
Час події. Тривалість походу.


Мета походу


Ворог франків


Фінал битви


Значення битви в Ронсевальській ущелині





Об’єкти порівняння
Історичні факти
Художній вимисел
Час події. Тривалість походу.
Похід Карла Великого до Іспанії 778 року тривав кілька тижнів.
Семирічну війна з «невірними» (мусульманами).
Мета походу
Втручання у внутрішні справи іспанських маврів
Завоювання  всієї Іспанії.
Ворог франків
Уночі 15  серпня 778 р. на ар’єргард  війська напали християни-баски
На франків нападає стотисячне військо сарацинів(арабів-мусульман)
Фінал битви
Загинув нікому невідомий маркграф  Хруотланд.

Загинув у бою Роланд --  племінник Карла.
Значення битви в Ронсевальській ущелині
Битва в Ронсевальській ущелині -- незначний історичний епізод.

Це була грандіозна битва  франків-християн з «невірними».

Вчитель (висновок). Незначний історичний епізод історії Франції  переосмислений і змальований як грандіозна битва. Тобто епічна поема не є буквальним відтворенням конкретних історичних подій.
VІ. Закріплення знань та умінь учнів.
*      Експрес – опитування. (слайд № 14)
Ø   «Пісня про Роланда» є героїчним епосом епохи…
Ø  Основою поеми стала історична подія …
Ø  На відміну від історичного факту, у творі змінено…
Ø  Темою поеми є…
Ø  Ідея твору в …
Ø  Особливість французького епосу в …
Ø  Роланд втілює… 
VІІ. Підсумок уроку.
*    Слово вчителя.
Висновок. (слайд № 15)
         «Пісня про Роланда» відбиває релігійні, національні та феодальні інтереси франків. Ідея хрестового походу проти «язичників»(язичниками показані мусульмани) поєднувалась з необхідністю захистити південь Франції від арабських загарбників (маврів, сарацинів), які у VІІІ ст. загарбали сусідню Іспанію. Франки показані палкими патріотами.
*    Оцінювання навчальних досягнень учнів.
VІІІ. Домашнє завдання. (слайд № 16)
Вчитель.
Сьогодні ми розпочали знайомство з перлиною  французької літератури, героїчним епосом «Пісня про Роланда», на наступному уроці ми вже будемо говорити про образи лицарів  у цій поемі. Тому ви отримуєте такі  домашні завдання:
 Для всіх:
Перечитати фрагменти «Пісні про Роланда», дібрати цитати до образу Роланда.
  За вибором: порівняти Ганелона та Роланда. (використати прийом «Кола Вена»
 





Немає коментарів:

Дописати коментар